MJF (Multi Jet Fusion)

En ileri plastik katmanlı imalat teknolojisi ile daha hızlı, hassas ve pürüzsüz baskılar alın.

ANINDA TEKLİF ALIN

MJF Teknolojisi

MJF 3D yazıcılar; toz halde bulunun poliamid malzemenin katmanlar halinde tablaya yığılması, üzerine "fusing agent" ve "detailing agent" damlatılıp ardından ısıya maruz bırakılması prensibiyle üretim yapar. Fuse agent, beyaz olan toz malzemeyi koyulaştırdığı için ısı emilimi artar ve buradaki tozlarda lokal sinterlenme gerçekleşir. Detailing agent ise, çok daha küçük damlalar halinde üretilecek parçaların kenar uçlarına damlatılır. Bu sayede parça ile parçanın hemen dışındaki toz tabakası arasında bir yüzey oluşturulmuş olunur. Bu da etraftaki toz malzemenin ana parçaya yapışmasını, birleşmesini engeller. MJF üretim sistemine çok etkenli baskı (multi-agent printing) denir.

MJF ile yapılan üretim işlemlerinde PA 11, PA 12 ve PA Glass Beads adlı plastik malzemeler kullanılabilir.

MJF teknolojisi SLS yani lazer ile sinterleme teknolojisine benzese de, temel olarak ayrıldığı noktalar ısı kaynağı ve baskı sonrası soğutma sürecidir. HP’nin geliştirdiği soğutma ve toz giderme sistemi sayesinde, lazer sinterlemeye kıyasla on kat daha hızlı üretim yapılabilir.

Avantajları

MJF’nin sunduğu yüzey kalitesi ve pürüzsüzlük sayesinde, baskıdan çıkan fonksiyonel modellerin üretim sonrası işlemlere çok az ihtiyacı vardır. Bu durum, fonksiyonel prototipler ve az adetli seri üretimler için daha kısa teslim süreleri ve daha uygun maliyet anlamına gelir. MJF ile tek seferde daha düşük birim başı maliyetli üretim yapmak mümkündür.

Daha fazla bilgi için sizi arayalım. BİR UZMAN İLE GÖRÜŞÜN

Teknik Özellikleri

Standart teslim süresi 3 - 5 iş günü. Bu süre, modelin büyüklüğüne, sipariş sayısına ve üretim sonrası uygulanacak işlemlere göre değişkenlik gösterir.
Standart hassasiyet ± 0,3% (± 0,1 mm alt sınır)
Katman kalınlığı 0,08 mm
Minimum duvar kalınlığı 0,7 mm, ancak bazı durumlarda 0,5 mm’ye kadar değişkenlik gösterir.
Efektif inşa hacmi 380 x 284 x 380 mm. Modeller birden fazla parçanın birleştirilmesiyle oluşturulabileceğinden boyutlar sınırsızdır.
Yüzey yapısı Üretim sonrası işlem görmemiş modeller tipik olarak katman izleri olmayan düzgün yüzeylere ve taş gri renge sahiptirler. Multi Jet Fusion ile üretilen modeller kumlanabilir ve renklendirilebilir.
Baskı çözünürlüğü 1200 dpi
Kullanılan malzemeler PA 12, PA 11, PA 12 Glass Beads

Nasıl Çalışır?

Öncelikle toz halindeki plastik malzeme, sinterleme sıcaklığına yakın bir dereceye kadar ısıtılmış olan üretim platformunun üzerine yayılır.

Mürekkep püskürtücü nozzle’lara sahip taşıyıcı (masaüstü 2D yazıcılarda kullanılan noozle’lara benzer), üretim platformunun üzerinden geçerek modelin sınırları içindeki toz üzerine modelin katılaşmasına yardımcı olacak birleştirme etkenini (fuse agent) ve modelin sınırlarını belirleyerek modelin dışındaki alanların sinterlenmesini engelleyecek olan detaylandırma etkenini (detailing agent) püskürtür.

Daha sonra yüksek güçlü kızılötesi enerji kaynağı üretim platformundan geçerek kaynaştırıcı maddelerin dağıtıldığı alanları sinterler ve detaylandırıcı etkenin dışında kalan alanlar toz halde kalır. Böylece modelin ilk katmanı tamamlanmış olur, platform aşağı iner ve aynı işlem modelin tüm katmanları tamamlanana kadar devam eder.

Ardından basılı modeller toz içinde kapsüllenir. Modeller toz giderme işlemi için çıkarılmadan önce soğutulmaları gerekir.

Kullanılan Malzemeler

Multi Jet Fusion ile üretim yaparken ultra ince katmanlarla üretim imkanı veren toz halindeki PA 11, PA 12 ve PA 12 Glass Beads gibi plastik malzemeler kullanılır. Bu yüzden MJF ile üretilen plastik modeller, diğer teknolojilerle üretilen plastik modellere kıyasla daha yüksek yoğunluklu ve daha az gözeneklidir. Bu durum MJF teknolojisini, daha ayrıntılı yüzey çözünürlüğüne ve daha ince duvar kalınlığına sahip modellere ihtiyaç duyduğunuzda mümkün olan en uygun seçenek haline getirir.

PA11: İnce bir biyoplastik polyamid tozdur. Materyal, çoğunlukla hintyağı olmak üzere bitkisel yağlardan yenilenebilir ham maddelerden elde edilir. Nadir biyo-temelli mühendislik plastikleri arasındadır.

PA12: Esas olarak petrol kaynaklarından elde edilen sentetik beyazımsı ince bir tozdur. Lazer sinterleme malzemesi olarak naylon PA11 kadar optimize edilmiştir.

PA 12 Glass Beads: % 40’ı camdan oluşan termoplastik malzeme, sert, fonksiyonel parçalar üretir. Hem optimum mekanik özelliklere hem de yüksek yeniden kullanılabilirliğe sahiptir ve boyutsal kararlılık sağlar. Yüksek sertlik gerektiren fonksiyonel uygulamalar için idealdir.

Modelinizi yükleyerek anında teklif alın. ANINDA TEKLİF ALIN

Yüzey Opsiyonları

PA12(Polyamid) malzeme ile gerçekleştirilen standart bir MJF baskıda katman izleri çok az da olsa gözle görülebilir. Bu durumdan dolayı modelin, daha pürüzsüz, parlak ve son kullanıma hazır olması için bazı işlemler uygulanabilir. Bu işlemlerin bazılarına aşağıda yer verilmiştir:

Orjinal yüzey Dye yöntemi ile boyama
Boyama Tam işlenmiş yüzey

Kullanım Alanları

Modelin niteliğine göre:
- Karmaşık yapılı modellerin kullanıma hazır, düşük hacimli üretimleri
- Form, fit ve fonksiyon testleri için prototipler
- Enjeksiyon kalıplı parçalara rakip olan mekanik özelliklere sahip prototipler
- Enjeksiyon kalıplamaya uygun maliyetli bir alternatif olarak küçük bileşenlerin seri üretimleri

Sektörlere göre:
- Savunma sanayiinde bazı işlevsel parçaların prototiplenmesinde,
- Tüketici elektroniği ürünlerinde bazı işlevsel parçalarda,
- Sağlık sektöründe termoform hizalayıcılarda ve medikal ekipmanların parçalarında,
- Enerji sektöründe havalandırma kanallarının borularında.

Teslim Süresi ve Fiyatlandırma

Diğer endüstriyel teknolojilere kıyasla MJF, 3 ila 5 iş günü arasında değişebilen hızlı teslimat sürelerine sahiptir. Yapılan baskıların fiyatlandırması, model sayısı, büyüklüğü, baskı sonrası uygulanacak işlemler ve kullanılan malzeme gibi parametrelere göre değişkenlik gösterir. Tridi’in çevrimiçi sipariş gönderme arayüzünü kullanarak modelinizin detaylarını belirlerken aynı zamanda anlık fiyat teklifi de alabilirsiniz.

Diğer Yöntemlerle Kıyaslanması