SLA (Stereolithography)

Pürüzsüz yüzeylere ve ölçüsel tutarlılığa sahip baskılar alın. Lazerin gücü ile, en ince detayları üretin.

ANINDA TEKLİF ALIN

SLA Teknolojisi

SLA, sıvı formdaki termoset plastiklerin, ışık enerjisiyle katılaştırılarak fiziksel objelere dönüştürülmesi tekniğine dayanan katmanlı üretim teknolojisidir. Bu teknoloji ile, çok ince detaylara sahip, karmaşık tasarımlı modeller, yüksek yüzey kalitesiyle pürüzsüz bir şekilde üretilebilir.

SLA ile yapılan üretim işlemlerinde fotopolimer malzemeler kullanılır. Fotopolimer malzemeler, en yalın tanımlarıyla, UV ışık ve lazer ışınları altında kimyasal olarak değişime uğrayan polimerlerdir. Modele uygun malzeme seçimi, istenen mekanik özelliklere göre yapılır. Farklı kullanım alanlarına göre, özelleşmiş malzemeler mevcuttur. Örneğin, dental uygulamalar için özelleşmiş dental reçineler, endüstriyel uygulamalar için özelleşmiş sert reçineler ve yüksek sıcaklık reçineleri gibi seçeneklerle projeye özel seçilen malzemelerle üretim yapılabilir.

Avantajları

SLA; ince detaylara sahip, karmaşık tasarımlı modellerin, yüksek yüzey kalitesiyle, pürüzsüz bir şekilde üretildiği 3D baskı teknolojisidir. SLA ile üretilen modeller, döküm süreçlerinde doğrudan kullanılabilir ve yüksek mekanik dayanıma sahip çıktılar elde edilebilir.

Daha fazla bilgi için sizi arayalım. BİR UZMAN İLE GÖRÜŞÜN

Teknik Özellikleri

Standart teslim süresi 3-5 iş günü. Bu süre, modelin büyüklüğüne, sipariş sayısına ve üretim sonrası uygulanacak işlemlere göre değişkenlik gösterir.
Standart hassasiyet ±0.2%
Katman kalınlığı 0.025 - 0.1 mm
Minimum duvar kalınlığı 0,4 mm
Efektif inşa hacmi 450 x 450 x 450 mm
Kullanılan malzemeler Şeffaf reçine, esnek reçine, dökülebilir reçine, rijit reçine, yüksek sıcaklık reçinesi, elastik reçine

Nasıl Çalışır?

Fotopolimer malzeme, UV ışınları yayan bir kaynak aracılığıyla modelin şekline göre katılaştırılır. Bu katılaştırma işlemi, iki boyutlu katmanların her biri için uygulanır ve katmanların üst üste gelmesi ile üç boyutlu model oluşturulur.

SLA teknolojisi, sabit ve kontrollü bir şekilde yapay olarak ortaya çıkarılan ve genellikle dalga boyları 100 nm ile 500 nm arasında değişen UV lazer ışınlarını kullanır.

SLA teknolojisinde kullanılan ayna sistemi sayesinde, lazer ışınlarını katılaşması istenen noktaların koordinatlarına yönlendirmektir. Yansıtma özelliği iyi, düzgün yüzeylere sahip aynalar tercih edilen bu sistem, bir elektronik devre aracılığıyla çalıştırılır.

Üretilmek istenen üç boyutlu model, bir dilimleme arayüzü ile katmanlara ayrılır. Dilimlenen her bir katmanı iki boyutlu birer resim olarak düşündüğümüzde, ayna sistemi bu iki boyutlu resimlerin çizgilerini takip ederek sıvı malzemeleri katılaştırır. Bu çizgilerin koordinatları dilimleme aşamasında ortaya çıkarılan “g-code” adı verilen kodlarda bulunur..

Hareketin yönünü ve şeklini belirleyen yazılım, veriyi "g-code" aracılığıyla alır. Dolayısıyla "g-code" ile elektronik devreler motorları sürer ve ayna sistemi hareket eder. Lazer kaynağından çıkan ışığın modeli oluşturan çizgileri takip etmesi bu sayede gerçekleşir.

Hareketli platform, katmanların üretimini sağlamak için modeli oluşturan iki boyutlu katmanlara dik yönde hareket eder. Bu hareketlerin arasındaki mesafe, bize bir katmanın kalınlığını verir. Cihazın çalışma prensibine göre bu hareket, aşağı veya yukarı yönlü olabilir.

Kullanılan Malzemeler

Fotopolimer reçineler, spesifik özellikleri iyileştirilecek şekilde çeşitlenebilir ve farklı katkılar eklenerek istenilen yönde geliştirilebilir. Piyasada, birçok reçine üreticisi ve farklı malzemeler vardır. Yaygın olarak kullanılan reçineler aşağıda sıralanmıştır. Detaylı bilgi ve malzeme teknik data sheet’leri için lütfen Malzemeler sayfamızı ziyaret edin.

Standart Reçine: Beyaz ve gri renk seçenekleri bulunan, mekanik özellikleri orta seviyede ancak yüzey özellikleri mükemmel olan reçinedir. Görsel prototipler için en kaliteli çözümdür.

Şeffaf Reçine: SLA teknolojisinde en sık kullanılan reçine çeşididir. Transparan bir görüntüye sahiptir. Dolayısıyla duvar kalınlığı 0,5 - 0,6 mm inceliğindeki modellerde camsı bir görüntü elde etmek mümkündür. Ayrıca ikincil işlemler ile yüzeyi daha da şeffaflaştırılabilir. Ortalama mekanik özellikler gösterir.

Rijit Reçine: İçerisinde genellikle bir renk pigmenti bulunur. Şeffaf reçineye göre mekanik özellikleri daha gelişmiştir. FDM teknolojisinde kullanılan ABS ya da sertleştirilmiş ABS malzemeye yakın özellikler gösterir.

Dökülebilir Reçine: Özellikle kuyumculuk sektöründeki hassas döküm uygulamalarında kullanılan ürünlerdir. İki temel özelliği çok ince işçilik gerektiren ayrıntıların bile kırılmadan üretilebilmesi için geliştirilmiş sağlamlık ve döküm uygulamalarına uygunluktur. Döküm uygulamalarına uygunluk; malzemenin yüksek sıcaklığa ani biçimde maruz kaldığında hızlı bir şekilde ve iz bırakmadan uçuculuk gösterebilmesidir. Bu sayede alçı vb malzemeler reçinenin üzerine döküldüğünde, kalıp olarak reçine modelin şeklini alır. Bu süreçte reçine malzeme, kalıptan sıcaklık etkisiyle form değiştirerek uzaklaşır.

Esnek Reçine: Molekül yapısı sayesinde esneyebilen lastik, silikon benzeri malzemelerdir. Prototipleme ve özel üretimlerde sıklıkla kullanılır.

Elastik Reçine: En yumuşak mühendislik reçinesi olan malzeme, normalde silikonla üretilen prototipleme parçaları için uygundur. Bükülmeyen, esneyen, dayanıklı parçalar için bu malzemenin kullanımı tavsiye edilir.

Yüksek Sıcaklık Reçinesi: Bu malzeme ile yüksek sıcaklık direncine sahip ayrıntılı, hassas prototipler üretebilirsiniz.

Modelinizi yükleyerek anında teklif alın. ANINDA TEKLİF ALIN

Yüzey Opsiyonları

SLA teknolojisinde yüzey opsiyonları, malzemeden malzemeye değişkenlik göstermektedir. Yine de genel bir bilgi verecek olursak, Tridi’de aşağıdaki yüzey opsiyonlarını sunuyoruz.

Zımpara uygulanma Boyama
Polisaj işlemi ile şeffaflaştırılma Tam işlenmiş yüzey

Kullanım Alanları

Modelin niteliğine göre:
- Karmaşık yapılı modellerde,
- Yüzey kalitesinin ve ölçüsel tutarlılığın çok yüksek olması gereken modellerde,
- İyi mekanik dayanım göstermesi gereken modellerde.


Sektörlere göre:
- Kuyumculuk, takı ve aksesuar üretimi,
- Dental modeller,
- Biyomedikal modeller,
- Otomotiv prototipleri,
- Kullanıcı elektroniği ürünlerinin prototipleri,
- Endüstriyel prototipler.

Teslim Süresi ve Fiyatlandırma

Teslim süresi, sipariş edilen model ve adede göre 3 ila 5 gün arasındadır.

Yapılan üretimlerin fiyatlandırması, model sayısı, büyüklüğü, baskı sonrası uygulanacak işlemler ve kullanılan malzeme gibi parametrelere göre değişkenlik gösterir. Tridi’nin çevrimiçi sipariş gönderme arayüzünü kullanarak modelinizin detaylarını belirlerken aynı zamanda anlık fiyat teklifi de alabilirsiniz.

Diğer Yöntemlerle Kıyaslanması