Finishing Hizmeti

3D Yazıcılar, katmanlı üretim prensibi ile çalıştıklarından dolayı, ürünü oluşturan her bir katman çifti arasında bulunan çizgiler gözle görülebilmektedir.

Bunun yanı sıra, özellikle FDM teknolojisi ile üretilmiş olan modellerde;

-        Tablaya yapışan yüzey, yan yüzeyler ve üst yüzey 3 farklı yüzey özelliği gösterir.

-        Destek malzemelerinin söküldüğü yüzeyler, diğer tüm yüzeylerden farklı olarak oldukça pürüzlü olmaktadır.

 

Tüm bu kusurların giderilebilmesi ve daha iyi sunumlar yapılabilmesi amacıyla Tridi, müşterilerine baskı sonrası hizmetleri sunmaktadır. Bunlar:

-        Boyama

-        Zımparalama – Macun – Astar – Boya (Full Bitirme)

-        Kaplamalar

 

Boyama, 3D yazıcılardan alınan ürünlerin, müşteri tarafından belirlenen renk doğrultusunda boyanması işlemidir. Boyama işlemi sırasında, boya içerisinde bulunan partiküllerin küçük boşlukları doldurması ile yüzeyler orjinale göre daha iyi olmaktadır.

 

Full bitirme, renk olarak gerçeği ile bire bir benzerlik göstermesi beklenen ve yüzeylerin tamamen pürüzsüz olması istenen durumlarda uygulanır. Bu işlemler sonucunda elde edilen ürünlerin, katmanlı üretim yöntemiyle üretildiği anlaşılmayacağı gibi, dijital ortamda görünen tasarımlarından görsel olarak hiçbir farkı kalmamaktadır. Etkili sunumlar için Full Bitirme prosesi, tüm müşterilerimize tavsiye edilmektedir.

 

Kaplama, yapılan baskı sonrası işlemlerin kalıcı olmasını sağlamak amacıyla yapılır. Kaplamalar parlak ve mat olabilir. Baskı sonrası işlemlerde fiyatlandırma, işlem süresine göre yapılmaktadır. Birim fiyatı belirleyen, birim işçilik bedelidir. Buradaki temel birim, bitirme işlemine harcanan zaman olduğundan dolayı, hacimle doğru orantılıdır. Bunun yanı sıra fiyatı hesaplayan algoritmamız, ürünün karmaşıklığını da hesaba katmaktadır. Girinti-çıkıntı arttıkça harcanan zaman da artacaktır.