Enjeksiyon Kalıplama

Mükemmel yüzey kalitesine sahip çok adetli plastik parçalarınızı hızlıca ürettirin.

TEKLİF ALIN

Enjeksiyon Kalıplama

Enjeksiyon kalıplama yöntemi ile müşterilerimize yüksek kaliteli ve çok adetli plastik parça ve son ürün üretimi hizmetini veriyoruz. Enjeksiyon kalıplama, plastik bir parçanın seri üretimi için en uygun maliyetli yoldur.

Üretim sırasında granül haldeki plastik malzemeler eritilir, yüksek hassasiyette işlenmiş metal kalıplara enjekte edilir. Böylece tek bir metal kalıp ile binlerce plastik parça üretilirken her parça aynı kalitede üretilmiş olur. Tüm bunları müşterilerimize çok geniş bir malzeme ve yüzey seçeneği yelpazesi ile birlikte sunuyoruz.

Insert Kalıplama

Insert kalıplama, enjeksiyon yapılacak kalıba yerleştirilen standart bir metal parçanın üzerine plastik enjekte edilerek kaplanarak son kalıplı ürünün bir parçası haline gelmesi işlemidir. Bu yöntem ile montaja gerek kalmadan birleştirme yapılır. Bu sayede montaj süreçlerine göre daha mukavim bir parça elde edilir.

2K Kalıplama (Overmolding)

Bu kalıplama yöntemi, tek seferde birden fazla malzemeyi bir parçada birleştirme işlemidir. İki aşamada yapılan bu işlemde kalıplanan sert plastiğin üstü daha sonra, genellikle, bir termoplastik elastomer bir malzeme ile tekrar kalıplanır. Bu yöntem ile aynı parçada hem sert hem de lastik gibi bileşenlere sahip olursunuz. Plastik parçaların daha iyi performans göstermesi ve daha iyi görünmesi için çok uygun bir yoldur.

Rotasyon Kalıplama

Bu yöntem diğer enjeksiyon yöntemleri ile yapılamayacak, içi boş ve büyük plastik parçalar oluşturmak için ideal bir üretim yöntemidir. Hammadde plastik hem dikey hem de yatay olarak yavaş yavaş ısıtılan ve döndürülen bir kalıba eklenir. Eş zamanlı ısıtma ve döndürme, plastik hammaddeyi kalıbın iç yüzeylerine dağıtır ve kaynaştırır. Bu yöntemde kalıplar, basınca dayanmak zorunda olmadıkları için maliyet olarak nispeten ucuzdur.

Üretilen plastik ürünler oldukça sağlamdır. Rotasyon kalıplama ile çift cidarlı ürünler basılabilir ve aradaki boşluğa üretim esnasında veya sonrasında köpük doldurulabilir. Renklendirme maddesi plastik hammaddeye katıldığı için üretilen ürünlerin boyanmasına gerek yoktur.

Avantajları

Enjeksiyon kalıplama, plastik parçaların seri üretimi için en ekonomik üretim yöntemidir. Otomasyona uygun bu yöntem ile üretilen parçalar hemen hemen hiçbir son işlem gerektirmez. Malzeme kaybı çok azdır. Bu yöntem çok geniş bir malzeme ve yüzey yapısı seçeneği sunar. Aynı kalıpla farklı ham maddeler ile üretim yapılabilir. Çıkan parçalar için genellikle birleştirme gerekmediğinden parçaların mekanik dayanımları iyidir.

Seri üretime geçmeye hazır mısınız? HEMEN TEKLİF ALIN

Teknik Özellikleri

Kalıp malzemeleri 1.1730, 1.2083, 1.2085, 1.2311, 1.2312, 1.2316, 1.2343, 1.2344, 1.2367, 1.2379, 1.2709, 1.2738, 1.2738 HM 36, 1.2764, 1.2767, 1.8550, Alüminyum, PMD 440, RN15X, SP 400, Toolox 33, Toolox 40, Toolox 44
Kalıp türleri Prototipleme Kalıbı, Üretim Kalıbı
Kalıp termini Prototipleme Kalıbı için 2-3 Hafta, Üretim Kalıbı için 4-6 Hafta
Kalıbın yeniden işlenmesi Plastik ürününüzde herhangi bir değişiklik istediğiniz takdirde kalıpları yeniden işleyebiliriz. İşlenebilirlik, istenilen değişikliğe göre belirlenir.
Tekrar siparişler Tekrar siparişlerde parça başına birim fiyat, ek kurulum ücreti ve sipariş verilecek miktara bağlıdır.

Kullanılan Malzemeler

Enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretimde plastik malzeme yelpazesi oldukça geniştir. Bu yöntem ile birçok farklı plastik malzeme türü, farklı ihtiyaçlara yönelik olarak, hammadde olarak kullanılabilir. Bu farklı malzemeler mekanik dayanım, kimyasal dayanım, ısıl dayanım, görünüm, maliyet, gıda ile temasa uygunluk ve sürtünme katsayısı gibi özellikleri ile farklılaşır. Enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretim için sunduğumuz plastik malzeme seçenekleri şu şekildedir:


ABSPA6
PBTPC
PC-ABSPE
PMMAPOM
PPPS
PVCTPE
TPUTPV

Yüzey Opsiyonları

Enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretilen parçalar için çeşitli yüzey seçenekleri tercih edilebilir. Bu yüzey seçeneklerinden bazıları şunlardır:

Orijinal Yüzey Parlak Yüzey
Mat Yüzey Pürüzlü Yüzey

Kullanım Alanları

Enjeksiyon Kalıplama otomotiv, medikal, giyim, elektronik, havacılık gibi birçok endüstride hızlı prototip oluşturma ve çok adetli parçaların üretiminde kullanılmaktadır. Günlük yaşamamızda karşımıza çıkan küçük ve büyük hemen hemen her plastik ürün bu yöntemle üretilmektedir. Otomobillerin plastik kısımları, bilgisayar kasaları, gözlükler, diş fırçaları, buzdolaplarının plastik kısımlar enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretilir.


Fiyatlandırma

Üretim hizmeti fiyatlandırması, üretilecek parçanın geometrisine, malzeme veya malzemelerine, yüzey seçeceğine ve üretilecek parça adetine göre değişmektedir.