Sac Metal Şekillendirme

İki boyutlu çizimlerinizi metal parçalara dönüştürmenin en hızlı yolu.

Yüksek hassasiyetli kesme ve bükme işlemleri ile şekillendirdiğimiz, dayanıklı metal parçalarınızı ister adetli ister seri şekilde ürettirin.

ANINDA TEKLİF ALIN

Sac Metal Şekillendirme

Sac metal şekillendirme, yassı metal levhaların kesilerek ve bükülerek istenen şekle getirildiği üretim yöntemidir.

Üretilen ürünler son kullanıma uygun, dayanıklı parçalardır. İstenilen takdirde üretim sonrası yüzey işlemleri uygulanarak parçalara çeşitli özellikler kazandırılabilir. Tek tip duvar kalınlığına sahip metal parçalar söz konusu olduğunda sac metal şekillendirme, CNC işlemeye göre daha uygun maliyetlidir.

Lazer Kesim

Lazer kesim, 2 boyutlu bir dijital çizimi fiziksel nesnelere dönüştürmeye yarayan üretim yöntemidir. Bu yöntem çeşitli malzemelerin, küçük bir alana odaklanan lazerle kesilmesi ile üretim yapar. Dijital çizim dosyasındaki yolu izleyen lazer ışını son derece hassas, yüksek doğrulukta ve çok karmaşık şekilleri bile kesebilen bir işlem yapar.

Lazer kesim, yaklaşık 18 mm kalınlığa kadar olan çelik plakaların kesilmesi için en uygun yöntemdir. Minimum hazırlık süresi ve hızlı kesme işlemi ile lazer kesim, en uygun maliyetli sac metal imalat yöntemidir. Bu yöntemin malzeme üzerindeki termal etkiler de azdır.

CNC Frezeleme

CNC frezeleme, yüksek kaliteli ürünler elde etmenize yarayan bir talaşlı kesme yöntemidir. Kalınlığı yaklaşık 2 cm’den fazla olan metal plakalarınız için CNC frezeleme ile kesme yöntemi yüksek hız, hassasiyet ve doğrulukta kesim yaptırabileceğiniz bir kesme yöntemidir.

Abkant Büküm

Abkant presler, bilgisayar kontrolü ile, sac metale hidrolik basınçla kuvvet uygulayıp bükerek saç metalin milimetrik hesaplarla şekillendirilmesini sağlayan tezgahlardır. Abkant büküm tezgâhları ile sac metal, iki kalıp arasında basılarak şekil alır.

Bilgisayar kontrollü çalışan abkant preslerde. Malzeme türü, malzeme kalınlığı, uygulanacak basınç gibi bilgiler CNC kontrol panelinden cihaza girilir. Böylece gereken değerler bilgisayar tarafından hesaplanır. Abkant preslerin birçok avantajları vardır. Seri üretim için elverişlidir ve birden fazla bükümü art arda yapılmasına olanak sağlar.

Avantajları

Sac metal şekillendirme yöntemleri ile parçalar yüksek hassasiyet ve tutarlılıkla üretilir ve ince detaylara sahip olabilir. İhtiyaca uygun farklı şekillendirme yöntemleri kullanılarak üretilen sac metal parçaların çekme ve ısıl dayanımları ve yüzey kaliteleri çok yüksektir. Özellikle lazer kesim ve abkant büküm yöntemlerinin kullanılan malzemeye termal etkileri çok azdır.

Adetli parça üretimine olduğu gibi seri üretime de uygun olan bu yöntem, söz konusu tek tip duvar kalınlığına sahip metal parçalar olduğunda, CNC işlemeye göre daha uygun maliyetlidir. Kesim yöntemleri ile metaller dışında ahşap ve plastik türevleri birçok malzeme de şekillendirilebilir.

Sac metal şekillendirme yöntemleri için fiyat al. HEMEN TEKLİF ALIN

Teknik Özellikleri


Standart teslim süresi 5 - 7 iş günü. Bu süre, parça çiziminin boyutlarına, sipariş sayısına ve üretim sonrası uygulanacak işlemlere göre değişkenlik gösterir.

Lazer Kesim Toleransları
Tabla BoyutuMalzeme KalınlığıKesim ToleransıTekrarlanabilirlik Toleransı
4000x2000 mm0.4-20 mm±0.05 mm±0.03 mm/m

CNC Frezeleme Toleransları
Tabla BoyutuKesim Toleransı
3000x1500 mm±0.08 mm

Abkant Bükme Toleransları
Maksimum Malzeme UzunluğuMalzeme KalınlığıBoyutsal ToleransAçısal Tolerans
6000 mm *0.5-20 mm±1 mm±1.0°
*Malzeme kalınlığına göre değişmektedir.

Kullanılan Malzemeler

Sac metal şekillendirme yöntemlerinde kullanılan metal malzemeler son üründe istenilen özelliklere göre farklılık göstermekte. Bu farklılıkları, kullanılan metallerin farklı mekanik dayanımlar, iletkenlikleri, maliyetleri gibi özellikleri belirliyor. Kullanılan malzemeye göre de üretilecek ürünün teknik özellikleri ve üretim maliyeti değişmektedir.


Siyah SacPaslanmaz Sac
Alüminyum SacGalvanizli Sac

Yüzey Opsiyonları

Üretilen parçaların kullanılacağı yere ve duruma göre farklı yüzey seçenekleri tercih edilebilir. Parçaların daha pürüzsüz, parlak, mat, korozyona dayanıklı gibi özellikleri olması için uygulanabilecek bazı işlemlere aşağıda yer verilmiştir:

Anodizasyon (Eloksal) Boyama
Fırın Boya Kaplama

Kullanım Alanları

Sac metal şekillendirme yöntemleri ile üretilen muhafaza, dirsek, çerçeve ve şasi gibi parçaların havacılık, otomotiv, inşaat, gemi inşa, HVAC, endüstriyel otomasyon, makine ve enerji gibi sektörlerde kullanımı oldukça yaygındır.


Fiyatlandırma

Üretim hizmeti fiyatlandırması, üretilecek parçanın geometrisine, malzemesine, kesim sonrası şekillendirmesine, yüzey seçeceğine ve üretilecek parça adetine göre değişmektedir.