3 Boyutlu sergi:

3 Boyutlu sergi: "Touching the Prado"

"Lütfen eserlere dokunmayın!" dünyanın neredeyse tüm müzelerinde görebileceğiniz bir uyarıdır. Fakat İspanya'nın ünlü Prado Müzesi, bunu değiştiriyor ve hatta ziyaretçilerini eserlere dokunması için teşvik ediyor.

Görme engellilerin sanattan mahrum kalmasını istemeyen Prado; elindeki ünlü ressamlara ait eserlerin (aralarında Francisco Goya, Diego Velazquez ve El Greco'nun bulunduğu) 3 boyutlu kopyalarını hazırlayıp görme engelli insanların da bu eserleri dokunarak hissetmesine olanak sağlıyor.

2001 yılında retinasındaki bir rahatsızlık nedeniyle görememeye başlayan 53 yaşındaki Guadelupe Iglesias "Görme yeteneğimi kaybettiğimden beri müzelere bir ya da iki kere gitmişimdir. Onda da sadece kulaklığımdan rehberi dinler ve resimlerin neye benzediğini hayal etmek zorunda kalırdım." diyor fakat şimdi Prado'ya giderek çok sevdiğini söylediği Velazquez'i rehberi dinlemek zorunda kalmadan elleriyle görebiliyor.

Galeri, görme engeli olmayanlara da yarı opak bir gözlük vererek aynı deneyimi onların da yaşamasını sağlıyor. Sergiyi ziyaret eden 20 yaşındaki güzel sanatlar öğrencisi Isabel O'Donnell "Görme engelli olmasanız bile sanatla bu şekilde buluşmak gerçekten çok ilginç. Sanatla ilgilenmeyi çok severim ve her zaman sanatın aslında nasıl 'hissettirdiğini' merak ederdim." diyor ve eserlere dokunarak hissedebilmenin figüleri adeta gerçekmiş gibi hissettirdiğini söylüyor.
 

Renkler ve Doku


 

"Touching the Prado" dünyanın görme engelliler için ilk 3B sanat sergisi değil fakat eserlerinde hem renk hem de doku barından sergilerden önemli bir tanesi. New York'ta, Londra'da ve Floransa'da daha önce yapılan sergilerde görme engelli insanlar ünlü heykellerin 3B kopyalarına ya da ünlü tabloların siyah-beyaz hale getirilmiş 3B baskılarına dokunabiliyordu. Fakat Prado'da yarı-görme engeli bulunan insanlar dokundukları şeyin aynı zamanda rengini de görebiliyor.

"Touching the Prado" sergisi 28 Haziran'a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

Kaynak