3D Yazıcılar ile Giyilebilir Sanatı Buluşturan İsim: Merve Öztemel

3D Yazıcılar ile Giyilebilir Sanatı Buluşturan İsim: Merve Öztemel

Türkiye'de 3D yazıcılar kullanarak moda yapan ve bu alandaki sayılı isimlerden olan Merve Öztemel ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Merve bize 3D yazıcılar ile nasıl tanıştığını, tasarım sürecinin nasıl işlediğini ve planlarını anlattı. Röportajımızı aşağıda okuyabilirsiniz.

Ø  Merhaba! Merve Öztemel kimdir, kendisini nasıl tanımlar?

o   Liseden başlayayım önce. Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim okudum. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Tekstil bölümünü bitirdim. Giyilebilir sanat ile bu zamanlarda tanıştım. Kanada'da kaldığım 9 ayda da bu alanın içine girmiş oldum. Beni yurtdışında uluslararası takı sanatçısı olarak tanımlıyorlar ve bir yerlere çağırıyorlar. 2016 yılının sonbahar ayında Arch Contemporary Ballet New York Çağdaş Bale Topluluğu'nun 2016 sonbahar sezonu için 3D yazıcıları kullanarak kostüm tasarımlarını yapmıştım. Hatta geçtiğimiz ağustos ayında bu kostümler bir kere daha kullanıldı.

Ø  3D yazıcılar ile yolun nasıl kesişti? Nerede, nasıl tanıştın?

o   Kanada'da AutoCAD'in düzenlediği bir workshop sayesinde tanışma fırsatı buldum. 2 Günlük bir workshop'tu. Oradaki basit modelleri sonrasında çıktı alma imkânımız da oluyordu. Sonrasında orada animasyon şirketinde çalışan arkadaşım bana çok yardımcı oldu, Maya'yı ve ZBrush'ı gösterdi. Şu anda çalışmalarımı bu programlar aracılığıyla yapıyorum.

Ø  3D yazıcılar ile böyle bir şey yapmak nereden aklına geldi? Bu yazıcıları kullanarak tasarım yapan çok insan da yok diye biliyorum.

o   Evet, bu alanda çalışan çok insan yok. Takı tasarımları yapan insanların sayısı daha fazla tabi ama kıyafet anlamında çalışan çok az tasarımcı var. Benim esin kaynağım Iris van Herpen'dı, Hollandalı bir sanatçı. İlk 3D giysiyi yapan sanatçı aynı zamanda. Ben kendisini üniversite zamanı keşfetmiştim ama ilk gördüğümde benim onları yapabilmem imkânsız gelmişti bana. Sonra Kanada'da 3D yazıcılar ile buluşunca ben de giysi yapabilirim dedim. Kanada'dayken bir sutyen tasarladım ve Shapeways üzerinden sipariş verdim. Çok masraflı olduğunu fark ettim ve büyük giysiler yapmaktan vazgeçtim. Şimdi önce küçük şeyler ile başlayıp sonrasında büyütme hayallerim var. Şu an daha yolun başındayım anlayacağın. En yakında zamanda kıyafetlerden oluşan bir koleksiyon yapmak istiyorum.

untitled-3.jpg

Ø  Alanınızdaki sayılı insanlardan birisisin yani. Peki çalıştığın birileri var mı? Tüm süreci kendin mi süreci yürütüyorsunuz?

o   Türkiye'de çalıştığım birisi yok. Bütün süreçten de ben sorumluyum. Sadece baskılarımı Shapeways üzerinden alıyor ve satışlarımı yine oradan gerçekleştiriyorum. Evimde Zortrax marka bir 3D yazıcı var ama baskılarımın son halini bu yazıcıdan almıyorum.

Ø  Peki 3D yazıcılarda hangi teknolojiyi kullanıyorsun? SLS, FDM?

o   SLS teknolojisini kullanıyorum. Sonrasında da baskıları başka bir süreçten geçirmiyorum. Baskının üstünde çalışma yapmayı birçok kez de denedim. Solüsyon aldım ama ortaya çıkan sonuç beni tatmin etmedi.

o   Ben aslında FDM'den baskı alayım sonrasında onları satayım kafasındaydım. Baya da uğraştım, birçok materyal denedim. Ancak sonrasında baskıları eline alan herkes SLS'in daha kaliteli hissettirdiğini söyleyince SLS'e döndüm. FDM baskılarımda ise Zortrax'ın Ultrax filamentini kullanıyorum.

Ø  Fikrin kafanda belirdikten sonra süreç nasıl ilerliyor?

o   Önce fikrimi kâğıt üzerine eskiz yaparak geçiriyorum. Sonrasında onu tarayıp Maya ile üstünden geçiyorum ve modellemesini yapıyorum. Son olarak ince detayları Z-Brush'ta basıyorum. Elimdeki model eğer küçükse onu muhakkak Zortrax makinemde deniyorum. Diğer parçalarımı ise doğrudan Shapeways'e yolluyorum.

Ø  Bu büyük bir risk değil mi?

o   Çok büyük bir risk aslında, evet. Ama hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ne kırıldı ne beklediğimden farklı geldi. Bir keresinde verdiğim siparişlerden bir tanesi beklediğimden çok daha küçük geldi. Boyutunu yanlış girmişim. Sonrasında fark ettim ki eğer istediğim boyutta sipariş vermiş olsaydım maliyeti de çok yüksek olacaktı. Parça işimi gördü, iyi de oldu hatta.

Ø  Neden Shapeways? Türkiye'de SLS baskı alabileceğin firmalar yok mu?

o   Shapeways çok uygun fiyatlar veriyor. Kargolamasıyla ve vergisiyle yine Türkiye'de alacağınız baskıyla aynı fiyata geliyor fiyatlar. Türkiye'de makineler çok kullanılmıyor anladığım kadarıyla. Seri üretim söz konusu değil. E bu da maliyeti arttırıyor. Öbür taraftan Shapeways'in arayüzü çok güzel. Modelimi koyduğum zaman beni bu model basılamaz şeklinde de uyarıyor. Bu artılarından bir tanesi

Ø  Yurtdışına sık sık çıkıyorsun, en son Arizona Museum of Art'taydın. Neler oldu orada?

o   Oradan bir teklif geldi, özel bir şov ile saç aksesuarlarım gösterildi sonrasında müzede sergiye konuldu. Bir de oradaki pop-up store'lerde bazı ürünlerim satışa sunuldu.

Ø  Sergilerde senin gibi diğer tasarımcılar ile bir araya geliyor musun?

o   Ben Arizona'ya gitme şansı bulamadım. Dolayısıyla birileriyle bir araya gelme şanısm da olmadı. En son Hollanda'ya gittiğimde böyle bir şey yapmak istemiştim ama vakit bulamadım.

Ø  Bunun gibi bir topluluk var mı tasarımcıların bir arada bulunduğu?

o   Aslında yok. Çoğu zaman Instagram aracılığı ile bana ulaşıyorlar. Shapeways üzerinden de konuştuğum insanlar oluyor fakat daha çok model konusunda yardım isteyenler oluyor.

Ø  Bunları nerede satıyorsun? İlgi var mı?

o   Shapeways üzerinde bulunuyorum ve satışlarımı oradan gerçekleştiriyorum. En çok ilgiyi Asya ülkeleri gösteriyor. Onun haricinde Amerika, Meksika gibi birçok ülkelerde satış gerçekleştirebiliyorum. Uluslararası alanda çok fazla satış yapabiliyorum anlayacağınız. Bir tek henüz Türkiye'de satış yapmıyorum. Daha çok tanıdık aracılığıyla satışlarımı gerçekleştiriyorum.

Ø  Peki en çok hangi ürünleriniz ilgi görüyor?

o   Papyon çok satıyor ilginç bir şekilde. Bir de broşlarım var. Papyon Türkiye'de de satılıyor hatta. Siparişlerin büyük kısmı da renkli veriliyor.

merveoztemel4.jpg

Ø  Alanlar bu ürünleri gerçekten kullanıyorlar mı? Yoksa sadece sahip mi olmak istiyorlar?

o   Evet evet kullanıyorlar. Instagram'da fotoğraflarını da görüyorum. Tasarımlarımın bazıları günlük yaşamda kullanılmaya çok uygun değiller. Şu sokaktan yürüyen birinde görmeniz çok mümkün değil. Fakat özel gecelerde insanlar takıları kullanmayı tercih ediyorlar.

Ø  Baskılarınızın dayanıklılığı nasıl peki? Hiç bu konuda olumsuz bir dönüş aldın mı?

o   Hayır hiç öyle kötü bir dönüş aldım. Tabi alan biri bunu hoyrat kullanırsa baskılar zarar görebilir.

Ø  Çalışmalarında geometriyi göz önünde tutuyorsun galiba?

o   Aslında organik çalışmalar yapıyordum. Sonrasında günlük tasarımlar yapmaya başlayınca geometrik minimal şekillere yöneldim. Doğadan esinlendiğim için önceleri çalışmalarım organikti.

Ø  Yaptığın tasarımların dışında evinizde kapınızın kolu kırıldığında da, tencerenizin sapı koptuğunda da 3D yazıcılardan yardım alır mısın?

o   Onu birkaç kere denedim aslında. Ama çok da vakit ayırmak istedim. İnternetten hazır modeller görüyorum bazen. Onlar hoşuma gidiyor, onlardan birçok baskı alıyorum. Kalemlik bastım, Bulbasaur bastım.

 

Ø  Türkiye'de Arizona'da yaptığınız gibi ya da Berlin'de yapacağınız gibi bir müzeye ya da sergi salonunda eserlerinizi sergilemek istiyor musun?

o   Bana yurtdışından birçok galeri sahibi insan geliyor, çağırıyor. Demek ki kötü bir şey yapmıyorum. Ama Türkiye'de hiç. Aslında birçok sergi salonu ve galeri de var Türkiye'de ancak hiçbiriyle bir araya gelemedik. Değerlendirmede olduğum birkaç proje var, kısa sürede herşey netleşmiş olacak.

Ø  Türkiye'de galeriler gerçekten dolu olabilir mi?

o   Aslında Türkiye'de birçok galeri var ama bizdeki algı biraz daha farklı. İnsanlar eserleri daha çok satın alınacak obje olarak değerlendiriyorlar ve galericiler de neyi satabileceklerini düşünüyorlar bence.

 

Ø  Veeee son soru, klasik son sorulardan geliyor. Bu teknolojinin geleceği hakkında ne düşünüyorsun? İleride de 3D yazıcıların içinde yer almak ister misin?

o   Her şey çok hızlı gelişiyor. Her gün yeni bir materyal piyasaya çıkıyor. İleride senin de dediğin gibi insanlar internet istedikleri modeli istedikleri boyutta indirip, çıktısını alıp giyebilecekler belki de. Ben daha yolun başındayım. Dediğim gibi büyük şeyler, kıyafetler tasarlamak ve onları basmak istiyorum. Daha hedefime ulaşmış değilim. İlerde de 3D yazıcılar ile çalışmayı düşünüyorum. 3D yazılımlar, yazıcılar çok büyük kolaylıklar sağladı. Kendi istediğinizi kolaylıkla üretebilmeniz harika bir şey. Tek isteğim daha hızlı basabilmeleri. Yakın zamanda da gerçekleştirilecek projeler var. Berlin'de Lemoart Galeri'de ve önümüzdeki şubat ayında da Milano Fashion Week'te bir sergide yer alacağım.

Merve Öztemel'in çalışmalarını takip etmek için Instagram sayfasını takip etmeyi unutmayın. Kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.merveoztemel.com adresini ziyaret edebilirsiniz.