Model Petrol Tankı Üretim

Aşama Aşama Model Petrol Tankı Üretimi

0 0

Tasarımdan Üretime Tank Projesi

Tridi olarak, üretim deneyiminin herkes için kusursuz ve ulaşılabilir olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle her ay onlarca müşteriye özel proje hizmeti sunuyoruz. Farklı bir hediye arayışında olan Elif Hanım'ın projesinin detaylarını blog yazımızda bulabilirsiniz. Siz de benzer teknikleri kullanarak 3 boyutlu yazıcınız ile ürettiğiniz objelerinizi son ürünler haline getirebilirsiniz.

 

Tasarım Aşaması

Önce imalat için kullanılacak 3 boyutlu yazıcıların seçimi yapıldı. Büyük ve detaysız tank kütlesi için uygun fiyatlı FDM teknolojisi tercih edilmiştir. Tank, içi dolu büyük bir kütle yerine 3 mm et kalınlığında bir kabuk olarak tasarlanmıştır. İnce ve detaylı parçalardan oluşan merdiven, korkuluk ve yazı gibi kısımlar SLS teknolojisi ile üretilmek üzere en ince kısmı 0.7 mm olacak şekilde tasarlanmıştır.

 

İpucu #1: Modeli Parçalar Halinde Üretmek Süreyi ve Malzeme Sarfiyatını Azaltır

FDM teknolojisinde, 3D yazıcılar baskı aşamasında altı boş kısımları destek malzemesi ile doldurmaktadır. Zorunlu durumların haricinde tasarım aşamasında bu desteklerden kaçınmak hem zaman hem de malzeme tasarrufu yaratır. Tasarımımızı destek malzeme kullanımını azaltmak için kubbe kısmından 2 parçaya ayırdık. Çapı 30 cm olan modelimizin 3 boyutlu yazıcılara sığması için dikeyde de 4 eşit parçaya ayırdık.

 

Üretim Aşaması

Modeli toplamda 8 parçaya ayırarak; FDM yazıcılarımızda üretilmeye uygun büyüklüğe getirmiş, ayrıca destek malzeme kullanımını azaltarak zaman ve malzemeden tasarruf etmiş olduk. Böylece bir gövde parçası 7,5 saatte 74 gram PLA filamenti kullanılarak, bir kubbe parçası da 4 saatte 36 gram PLA filamenti ile üretildi. SLS yazıcımızda da seçtiğimiz parçalar 2 saatte 6.4 cm3 hacimle Polyamit malzemeden üretildi.

Kullandığımız FDM yazıcımızla ilgili detaylı bilgi; Big Builder Dual Feed

SLS yazıcımızla ilgili detaylı bilgiyi; Sintertek Solidzer 450 Pro 

 

 

İpucu #2: Detay Gerektiren Küçük Parçaları için SLS Kullanmak

Sls teknolojisine sahip 3D yazıcılar sayesinde küçük, detay gerektiren parçalar daha düzgün ve dayanıklı bir şekilde "Poliamit" malzemeden üretilmektedir. Biz de tankın merdiven, çit ve yazı kısımlarını SLS teknolojisinde üretilecek şekilde modelledik. SLS teknolojisi ile 0.7 mm et kalınlığına kadar parçaları yüksek ölçü ve yüzey hassasiyeti ile üretebilirsiniz.

 

Montaj ve Yüzey İşleme Aşaması

FDM'le ürettiğimiz tankın gövdesini ve kubbesini oluşturan 8 parçayı hızlı yapıştırıcıyla birleştirdik. Yapıştırmanın ardından yüzeyler zımparalanarak, çıkıntılı pürüzler giderildi. Yine yüzey iyileştirmesinin devamı için çelik macunuyla macunlama yaparak, ufak girintili pürüzlerin içini doldurmuş olduk. Yaklaşık 1,5-2 saat macunun kurumasını bekledik ve sonrasında tekrar zımpara uygulayarak fazla macunu da yüzeyden temizledik. Bu işlemler sonrasında tank gövdesinde pürüzsüz bir yüzey elde etmiş olduk.

 

İpucu #3: Macunu İnce Katmanlarla Atarak, Macun Kurumasındaki Süre Kısaltılabilir

Macun vb. malzemeler, sürüldükleri parça üzerinde havaya temas ederek kururlar. Bu yüzden kalın sürülen macunun yüzey kısmı kururken, alt kısımları daha geç kururlar. Bu noktada macunu dikkatli bir şekilde ince katmanlar halinde sürmek, bizi kuruma bekleme süresinden kurtaracaktır.

 

Boyama Aşaması

FDM'le ürettiğimiz parçalarda yüzey işleme işlemleri sonucunda yüksek yüzey kalitesinde elde etmiş olduk. SLS'le ürettiğimiz parçalar, üretim teknolojisi sayesinde yüzey işleme gerektirmeden yüksek yüzey kalitesiyle elde edilmiş oldu. Sonrasında bu parçalarla boyama aşamasına geçtik.

Tank kısmına, kolay boya tutması için astar boya uygulandı. Sonrasında resime uygun olacak şekilde, kubbenin gümüş, gövdenin beyaz renkle boyanması için, önce gövde kısmına kağıt bantla maskeleme uyguladık. Maskelemenin ardından kubbe kısmı gümüş akrilik sprey boyayla boyandı. Ardından kubbe kısmını maskeleyerek, gövde kısmını beyaz akrilik sprey boyayla boyadık.

SLS'le ürettiğimiz polyamid parçaları, astar boya kullanmaya gerek kalmadan, doğrudan resime uygun olan renklerine sprey akrilik boyalarla boyadık.

 

İpucu #4: Sprey Boyayı İnce Katmanlar Halinde Sıkmak, Kurumayı Hızlandırır

Macunlama aşamasındaki ipucundakine benzer şekilde, gerek astar gerek akrilik sprey boyayı parçaya uygularken belirli aralıklarla ince katmanlar halinde sıkmak kurumayı hızlandıracaktır.

 

İpucu #5: İhtiyacınız Olan Renge En Yakın Ral Kodunu Kullanın

İstediğiniz renge en yakın Ral kodunu kullanarak, boyama ile daha gerçekçi renk sonuçları alabilirsiniz.

 

Son Montaj

Ufak parçaların da tanka birleştirilmesiyle, petrol tankı son halini almış oldu.

Son Olarak; Mutlu Müşteri

Fotoğraftan tasarımını yaptığımız Tank Projesi, farklı 3 boyutlu yazıcı teknolojileri ile üretildi. Yüzey iyileştirme ve boyama gibi süreçlerden sonra kusursuz bir son ürün elde edildi. Projenin her aşamasını takip eden müşterimiz, 11 günlük bir sürecin sonunda ürününü teslim aldı.